Oprócz ciekawych, oryginalnych budynków, które są niewątpliwą ozdobą miasta, powstają również takie, które budzą sporo kontrowersji – a czasem pomysł lub sposób wykonania jest, delikatnie mówiąc, chybiony. Niektóre strony internetowe i stowarzyszenia prowadzą wręcz plebiscyty na najbrzydszy budynek lub najbardziej nieudaną inwestycję (Miastoszpeciciel, Makabryła, Archi-Szopa). Przyjrzyjmy się więc kilku obiektom handlowym, które pojawiają się w takich rankingach, ewentualnie budzą sprzeczne opinie.
Poznań City Center
Budynek jest połączeniem dworca kolejowego, dworca autobusowego i galerii handlowej. Wiązano z nim wiele nadziei, a wizualizacje przedstawiały się atrakcyjnie – ażurowa konstrukcja, przeszklone ściany. Co z tego wyszło? Zdaniem wielu osób – niewypał. Obiekt wygląda dość masywnie, a ze względu na specyficzny, zaokrąglony kształt szybko został nazwany przez mieszkańców „chlebakiem”. W dodatku okazało się, że jest on niefunkcjonalny, a zastosowane rozwiązania komunikacyjne utrudniają życie osobom z niego korzystającym. Jeśli chodzi o dworzec, nieraz wskazywano na problemy z dojściem do niektórych peronów, schody ruchome tylko w jednym kierunku i bariery architektoniczne. Galeria handlowa była krytykowana za stylistykę przypominającą lata 90. i słupki na środku schodów ruchomych. Poznań City Center otrzymał tytuł Makabryły Roku 2013. Obecnie prowadzona jest jego przebudowa, mająca na celu poprawę układu komunikacyjnego i wyglądu elewacji, a także dodanie nowych sklepów.
Galeria Liwa w Kwidzynie
Reklama: zapraszamy do odwiedzenia strony naszego partnera strategicznego, Działki na sprzedaż Ełk to strona z największą ilością aktualnych ogłoszeń nieruchomości.
Tu problem polega przede wszystkim na złym wkomponowaniu obiektu w otoczenie. Budynek w kształcie litery C otacza z trzech stron dwie kamieniczki, przez co mieszkańcy mają widok na wielką, ślepą ścianę. Z jednej strony wszystko zostało zrobione zgodnie z przepisami, z drugiej – zabrakło tu poszanowania otaczajacej przestrzeni. Wskazywano także na brak rozwiązań umożliwiających wstęp osobom niepełnosprawnym oraz na widoczne rury wentylacyjne. Budynek został Makabryłą Roku 2015.
Galeria Hosso w Koszalinie i Kołobrzegu
Oba budynki, mające tego samego właściciela, są krytykowane za niedopasowanie do pejzażu miejskiego. Budynek w Koszalinie miał przypominać średniowieczną kamieniczkę – tymczasem wiele osób uznaje go za przerysowany i nadmiernie udziwniony. Obiekt galerii w Kołobrzegu również jest krytykowany za to, że jest zbyt pstrokaty i nie pasuje do otaczających budynków starówki. Obiekt koszaliński był nominowany w plebiscycie na Makabryłę Roku 2008 i trafił na listę arcymaszkar tygodnika „Polityka”.
Galeria Krakowska
Głównym zarzutem wobec Galerii Krakowskiej jest to, że zaburza historyczną zabudowę miasta. Krytykowano także toporne szare mury, rozmieszczenie okien i podświetlenia. Po serii wypadków związanych z odrywaniem się szyb od elewacji, zniszczenia zakryto szpecącymi reklamami; w 2011 r. podjęto się ponownego montażu szklanej elewacji. Budynek zajął drugie miejsce w plebiscycie na Makabryłę Roku 2007. Wygrał też plebiscyt stowarzyszenia Archi-Szopa na najgorszą budowlę roku w Krakowie.
Współautor artykułu: Działki na sprzedaż Kielce