Pierwszym kinem na ziemiach polskich był Gabinet Iluzji, założony w Łodzi w 1899 r. przez Antoniego i Władysława Krzemińskich. Był w nim wykorzystywany kinematograf braci Lumiere, który wówczas był najnowszą sensacją (opatentowano go zaledwie 4 lata wcześniej). Ze względu na ograniczenia dostępnego repertuaru bracia musieli co jakiś czas podróżować do innych miejscowości z pokazami filmowymi – gościli m.in. w Częstochowie, Warszawie i Radomiu. W Łodzi kino mieściło się początkowo przy Piotrkowskiej 120, a następnie przy Piotrkowskiej 167 oraz przy Placu Wolności. Obecnie przy Piotrkowskiej 120 znajduje się hotel Stare Kino Cinema Residence. Jego właściciele postanowili reaktywować kino; jego otwarcie nastapiło w styczniu 2016 r. W piwnicy hotelu znalazło się 45 starych foteli. Seanse wyświetlane są z projektorów AP70 z lat 70. Pierwszymi projekcjami kina były kroniki filmowe; obecnie repertuar stanowią głównie stare polskie filmy (np. „Ziemia obiecana”, „Cafe pod Minogą”, „Zakazane piosenki”).
Reklama: zapraszamy do odwiedzenia strony naszego partnera strategicznego, Biura Kołobrzeg to strona z największą ilością aktualnych ogłoszeń nieruchomości.
Inne stare kino w Łodzi to kino Tatry, którego historia sięga 1907 r. Wówczas Gustaw Mjunker i Oskar Kulawiński otworzyli kinematograf Belle-Vue; trzy lata później nazwa została zmieniona na Moulin Rouge. Kolejne przedwojenne nazwy obiektu to Iluzjon Spółdzielnia Pracowników Państwowych i Rakieta. Po wojnie kinu nadano nazwę Tatry, by zachować konwencję polskich nazw geograficznych (inne ówczesne łódzkie kina to Bałtyk, Wisła i Gdynia). Kino funkcjonuje do dnia dzisiejszego i ma w ofercie projekcje z taśm 35 mm – głównie polskie filmy z lat 1945-1990. Obecnie projekcje odbywają się od kwietnia do października.
Kolejnym niemal stuletnim kinem jest szczecińskie kino Pionier. Oficjalnie działa ono od września 1909 roku, choć istnieją dokumenty potwierdzające, że funkcjonowało już w 1907 r. Jego pierwszym właścicielem był Otto Blauert. Kolejne nazwy kina od początku działalności to Helios, Weltkinotheater (do końca II wojny światowej), Odra (do 1950 r.) i obecna nazwa Pionier. W 2005 r. kino otrzymało tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Jest ono kinem studyjnym i stawia na mniej znane, a bardziej ambitne filmy europejskie, azjatyckie i południowoamerykańskie. W Kiniarni (sali będącej połączeniem kina i kawiarni) wyświetlane są filmy nieme.
Najstarszym działającym kinem w Poznaniu jest kino Muza, założone w 1908 r. Początkowo nazywało się Theater Apollo, następnie Colosseum, Europa, Świt, Zentral Lichtspiele, Wolność, a obecną nazwę nosi od lat 50. XX wieku. Jest kinem studyjnym; stara się zachowywać tradycyjny wystrój i repertuar (głównie filmy europejskie i autorskie). W obiekcie znajduje się również kawiarnia Cafe Muza.
Współautor artykułu: Biura Świebodzice